Uratowaliście nie tylko nasze życie lecz ocaliliście także naszą wiarę w człowieka.

O nas

Żydowska  Inicjatywa dla Sprawiedliwych  to  nieformalna grupa ludzi, którym  bliska jest idea  pomocy Sprawiedliwym. Twórcą projektu jest Jakub Rympel  z  Krakowa. Jakub urodził się po wojnie, ale jego rodzina (a w konsekwencji i on sam) zawdzięcza życie ludziom dobrej woli. W czasie okupacji  jego  dziadkowie i jego ojciec otrzymali pomoc od swoich polskich sąsiadów. Wielką rolę w ocaleniu rodziny Jakuba odegrali także znajomi folksdojcze, Austriacy z polskim paszportem…

My - zaangażowani w Żydowską Inicjatywę dla Sprawiedliwych działamy społecznie, w czasie wolnym od pracy i innych obowiązków. Akcję finansujemy wyłącznie ze środków własnych.
Swoją pomoc kierujemy do Sprawiedliwych zamieszkałych w Polsce, bez względu na ich narodowość…
W naszych działaniach pozostajemy apolityczni. Nie angażujemy się w bieżące spory, zwłaszcza te, koncentrujące się wokół Sprawiedliwych. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni instrumentalnemu traktowaniu Sprawiedliwych.
Naszym celem jest wyłącznie Ich dobro!

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć naszą inicjatywę (organizacyjnie, poprzez własne pomysły, idee, pracę, lub w jakikolwiek inny sposób)  serdecznie zapraszamy!

Jak mówi Tora: Każdy dobry czyn jest jak mały kamień, który gdy go wrzucamy do wody, tworzy falę. Każdy dobry czyn jest jak ziarenko, które wsadzone w ziemie, rozrasta się w drzewo. To wydając z kolei owoce z ziarnami daje początek wielkiemu ogrodowi.

 

Żydowska Inicjatywa dla Sprawiedliwych

… w imieniu swoim i moich przyjaciół skupionych wokół Żydowskiej Inicjatywy dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, chciałbym z głębi serca jeszcze raz Państwu podziękować za wszystko co dla nas uczyniliście. Uratowaliście nas nie tylko fizycznie lecz także ocaliliście naszą wiarę w człowieka. Wiele osób przyrównuje Auschwitz do jakieś obcej planety. Ja to widzę nieco inaczej. Zło jest banalne i niestety znowu nie aż tak rzadkie na naszej planecie. Stopień Państwa samopoświęcenia był tak wyjątkowy i tak wielki, że po dziś dzień przekracza ziemską skalę pojmowania spraw. Wiedząc, że po tej ziemi chodzą tacy ludzie jak Państwo, chcę żyć tu i teraz. Życzymy Państwu jeszcze wiele lat życia, w dobrym zdrowiu. Bis hundertzwanzig! 120 lat! Chylę czoła przed Państwa bohaterstwem!

Fragment wystąpienia z okazji Odsłonięcia tablicy poświęconej Sprawiedliwym, Kraków 15.07.2011